Jak vybrat vhodnou rekuperační jednotku?
Rekuperace vzduchu obecně znamená zpětný zisk tepla z odváděného odpadního vzduchu a jeho následné předání přiváděnému čerstvému vzduchu, který je tak rozváděn do obytných prostor již předehřátý.
Srdcem každé rekuperační jednotky je výměník (rekuperátor), který chladný venkovní vzduch přihřívá teplem z odpadního vzduchu a tím dochází k šetření energie na vytápění objektu při zajištění hygienických limitů potřebné výměny vzduchu.
Setkáváme se i s potřebou udržovat větší relativní vlhkost v obytných prostorech, např. u dřevostaveb. Pro tento případ jsou rekuperační jednotky vybaveny entalpickým výměníkem. Entalpický výměník ve srovnání s běžným výměníkem tepla dokáže předávat z odváděného vzduchu do přiváděného čerstvého vzduchu nejenom teplo, ale taktéž vysoký podíl (až 60–70 %) vzdušné vlhkosti.
Výhody rekuperačního větrání
- Úspora elektrické energie
- Vysoká kvalita vnitřního prostředí – odstranění vlhkosti, plísní, vysoké koncentrace CO2, radonu
- U centrálních rekuperačních jednotek letní bypass, neboli ochlazení domu v letním období intenzivnějším větráním v nočních hodinách, kdy je venku nižší teplota . Dobře zateplený dům s přiměřenou akumulační kapacitou zdiva a rekuperačním větráním proto prakticky nepotřebuje klimatizaci.
Nevýhody rekuperačního větrání
- Jedinou nevýhodou je počáteční investice a v některých případech delší doba návratnosti.
Centrální a lokální (decentrální) rekuperační jednotky
Obecně můžeme rekuperační jednotky rozdělit do dvou kategorií.
Centrální rekuperační jednotky mají zpravidla výkon od 150 do 400 m3/h.
Jedna rekuperační jednotka větrá celý byt, či dům do rozlohy 150 m2. Jednotka vyžaduje rozvedení vzduchu po objektu vzduchotechnickým potrubím. To představuje vybudování přívodní a odvodní větve pomocí mnoha komponent, a to v podhledu, ve stěně, nebo v podlaze objektu. Instalace je náročnější, a to jak po stránce technické, tak i finanční.
Nabízíme moderní české centrální rekuperační jednotky řady Ventbox. Jednotky můžete ovládat ručně, nebo pomocí mobilního telefonu, či tabletu. Každá rekuperační jednotka Ventbox má v základu integrovaný předehřev a letní by-pass.
Lokální rekuperační jednotky mají zpravidla výkon max. 100 m3/h. Odvětrají jednu místnost, nebo prostor o ploše max.50 m2
Největší výhodou těchto lokálních větracích jednotek je snadná instalace do obvodové zdi a to přímo ve větrané místnosti, tj. bez potřeby vzduchotechnických rozvodů. Uživatel si může pro každou místnost individuálně nastavit požadovaný výkon větrání.
Nabízíme moderní a úsporné lokální rekuperační jednotky německé výroby MELTEM. Podle typu přístroje probíhá nastavení buď přímo na jednotce, nebo pomocí externího spínače či bezdrátového dálkového ovládání. Jednotky můžete ovládat i pomocí mobilního telefonu. Můžete mít i jednotku s automatickou regulací množství vzduchu, řízenou podle vlhkosti vzduchu a CO2 v místnosti.
Unikátním řešením MELTEM, které na trhu nenabízí žádná jiná lokální rekuperační jednotka, je možnost odvětrání dvou místností jednou jednotkou a to pomocí řešení Meltem pro dvě místnosti.
Aktivní rekuperace s chlazením a pasivní rekuperace
Rekuperaci můžeme rozdělovat do dvou základních skupin - aktivní a pasivní. Určitě lze zmínit i hybridní rekuperaci, která využívá toho nejlepšího z obou základních rekuperací. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Pasivní rekuperace
Rekuperační výměník velmi často obsahuje průtokové křížící se kanálky. Jeden odvádí teplý vzduch a druhý přivádí studený čerstvý vzduch. Přiváděný vzduch přijímá energii z odváděného, což znamená, že je pasivní rekuperace vhodná hlavně v zimě. V létě se tento systém obchází pomocí rekuperačního výměníku (by-pass), který brání, aby se do bytu zbytečně dostal teplý vzduch.
Aktivní rekuperace
Aktivní rekuperace má velkou výhodu v tom, že poslouží i v létě a přiváděný vzduch ochladí (jako klimatizace). Díky tomu nebudete muset dokupovat externí splitovou nebo multi-splitovou klimatizační jednotku. Stačí pouze vyměnit chod kondenzátoru a výparníku. Další skvělou zprávou je to, že se dá aktivní rekuperace spojit s ohřevem vody. V létě nebo při pěkném počasí, kdy není nutné byt vytápět, se energie akumuluje v zásobníku (a následně využívá). Pořizovací cena aktivní rekuperační jednotky je vyšší, ale věřte, že se vám postupem času investované peníze vrátí.