Jak vybrat ventilátor, k čemu slouží a jak je využít ?

Pro výběr správného ventilátoru je důležité si uvědomit, do jakého interiéru budeme ventilátor instalovat a k jakému účelu nám bude sloužit. Pokud potřebujeme odvětrat byt, dům, sklep, koupelnu a WC, nebo malou kancelář, tak použijeme malé domovní ventilátory.

Pokud budeme chtít odvětrat větší prostory, jako například sklady, restaurace, celé průmyslové objekty, tak použijeme průmyslové ventilátory z naší nabídky.

Pokud už tedy víme, jaký druh ventilátoru budeme potřebovat, je důležité vybrat ventilátor, který bude mít potřebné parametry. Uvedeme si jednoduchý příklad, kdy pomocí koeficientů a způsobu použití místnosti odvodíte potřebnou velikost, výkon a typ ventilátoru.

Jak vybrat ventilátor

  1. Podle velikosti objektu
  2. Podle výkonu
  3. Podle místa využití

Stupeň krytí IP

Při výběru ventilátoru je také důležité si ujasnit, v jakém prostředí bude ventilátor pracovat. Elektrické spotřebiče jsou obecně označeny IP kódem, který vyjadřuje stupeň krytí. Stupeň krytí (IPX) udává odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin.  Tento stupeň zabezpečení se označuje písmeny IP (International Protection). Nejčastěji najdete  stupeň zabezpečení pod názvem Krytí IP.

Ventilátory se používají v bytech či domech ale i v komerčních prostorech nejčastěji k odvětrání koupelen a WC, šaten a podobně. Je to nejjednodušší a často i nejlevnější způsob zabránění zvyšování relativní vlhkosti, vzniku plísní a vytváření nevhodného prostředí pro lidský organizmus.

Ventilátory obecně rozdělujeme na axiální a radiální.

Co je axiální ventilátor?

Význam slova axiální znamená – ve směru osy. Lopatky ventilátoru, které nasávají a pouštějí vzduch se otáčejí kolem své osy.

 

 

Kde se nejvíc používají axiální ventilátory

Nejvíc se používají v interiérech domů, bytů či komerčních prostor. Malé axiální ventilátory najdeme v koupelnách, na toaletách, šatnách či na chodbách.

 

 

 

Zajímavým řešením použití ventilátoru je okenní Ventilátor E-vent Duolux , který je ideální pro zabudování v místech, kde není možné použít klasický ventilátor. Tento ventilátor je určen pro zabudování do okna, skleněné příčky, tenké stěny. Hodí se na odvětrání toalet, koupelen, kuchyní, nebo sklepů a díky velkému výkonu i běžných interiérů, menších obchodů a podobně. Je vybaven automatickou žaluzií na straně sání vzduchu a mechanickou žaluzií a výfuku.

 

 

Průmyslové axiální ventilátory jsou určené do menších průmyslových prostor a využívají se i pro ochlazování zařízení a systémů.

 

 

Obecně jsou axiální ventilátory vhodné tam, kde je rovné potrubí s maximální délkou do tří metrů, nebo se montují do stropu a na zeď. Axiální ventilátory zajišťují vysoký průtok vzduchu pod nízkým tlakem.

Co je radiální ventilátor?

Radiální ventilátory fungují na jiném principu než ventilátory axiální. Základ radiálních ventilátorů tvoří oběžné kolo, kolem kterého je ve spirále umístěna sada lopatek. Při pohybu oběžného kola dochází k přesunu nasávaného vzduchu kolmo od hřídele z otvoru ve skříni ventilátoru.

Využití radiálních ventilátorů

Radiální ventilátory nalézají své uplatnění u komplikovaných lomených a dlouhých potrubí, kde je potřeba vyššího tlaku vzduchu a překonávají se větší vzdálenosti, tj. delší vzduchovody. Může to být v panelovém domě, kde se odvětrávají koupelny a WC centrální šachtou.

Průmyslové radiální ventilátory mají široké využití zejména v malých průmyslových halách, restauracích, skladech a podobně.

 

 

 

 

Teplovzdušné ventilátory

Malý teplovzdušný ventilátor se skvěle hodí tam, kde není topení. Díky tomu, že se dá v mnoha případech přenášet, je opravdu hodně variabilní. Stačí ho zapojit do elektřiny a už hřeje. Proto je teplovzdušný ventilátor vhodný do koupelny, stanu nebo karavanu. Na trhu existují i jiné varianty, nejen přenosné. Zvolte třeba ventilátor na kamna nebo závěsný, který nezabere skoro žádné místo.

Teplovzdušný ventilátor ke krbu

Krbový ventilátor roznáší teplo do zvolených místností skrz strop. Je to opravdu efektivní a ekonomické řešení, jak vyhřát celý barák. Ventilátor se dodává s termostatem, díky němuž se automaticky zapíná a vypíná. Při nákupu se určitě poohlédněte po filtrech a regulátoru otáček.

Teplovzdušný ventilátor na zeď

Ventilátor jde také pověsit na zeď, díky čemuž na zemi ušetříte mnoho místa. Navíc nebude nikde překážet, a tak se nemusíte bát, že do něj kopnete, vylijeme na něj vodu nebo ho nějak poškodíte. Využít se dá třeba v garáži, sklepě nebo na půdě. Díky horkovzdušnému ventilátoru můžete nerušeně pracovat i několik hodin, aniž by vám byla zima.

 

Typy ventilátorů

  1. Stropní ventilátory
  2. Stojanové ventilátory
  3. Koupelnové ventilátory
  4. Ventilátory na WC

Stropní ventilátor

Pokud nechcete investovat peníze do klimatizace, je stropní ventilátor dobré řešení. Dokáže ochladit velké místnosti jako jsou haly, ale i byty a baráky. Skvěle se také hodí do kanceláří, restaurací nebo obchodů. Jedna z největších výhod je absence proudění studeného vzduchu, na který si mnozí zaměstnanci stěžují, jelikož u nich zvyšuje riziko nachlazení. Nevzniká nepřirozený teplotní šok, což tělo nemá rádo.

Nesmíme ani zapomenout na to, že stropní ventilátor má i zpětný chod, který naopak teplý vzduch po místnosti rozptyluje. Teplý vzduch se totiž drží u stropu.

Multifunkční volbou je stropní ventilátor se světlem. Nemusíte vymýšlet jak na stropě vymyslet samostatné osvětlení, prostě jen přiděláte ventilátor s žárovkou.

Nezapomeňte, že lopatky ventilátoru musíte minimálně 3x ročně utírat, protože se na nich usazuje prach. Jak na to? Stačí igelitový pytel a vlhká utěrka. Lopatku opatrně omotejte utěrkou, nasaďte pytel a postupně prach stahujte. Díky tomu nebude prach poletovat po místnosti, což ocení hlavně alergici.

Stojanové ventilátory

Stojanový ventilátor nestojí mnoho peněz a není potřeba ho nainstalovat. Stačí ho zapojit do elektřiny a toť vše. Navíc se dá jednoduše přenášet, což oceníte například v jiné místnosti. Na trhu najdete obyčejné stojanové ventilátory, které se od sebe liší barvou a výkonem, ale také speciální ventilátory, které nabízí o něco víc.

To jsou třeba stojanové ventilátory s dálkovým ovládáním. Pokud se vám nechce při každé změně otáček vstávat, zvolte tuto variantu. Dále je na trhu stojanový ventilátor se zvlhčovačem vzduchu. Ten pomáhá zvlhčovat suché prostředí, které je absolutně nevhodné pro dýchací cesty. V době plastových oken se mnozí z nás setkávají se suchou pletí a ucpaným nosem. Do místnosti se nedostává vlhkost a vzduch je suchý. S tím pomůže ventilátor, který automaticky vzduch zvlhčuje.

 

Ventilátor do koupelny

V koupelně se přirozeně tvoří hodně vlhkosti. Díky tomu se mnozí trápí s plísní a někdy i nepříjemným zápachem. Pokud v koupelně nemáte alespoň okno, určitě neuděláte chybu s koupelnovým ventilátorem. Dá se využít při sprše nebo koupeli, ale i když sušíte pračku.

Ptáte se, jaký ventilátor do koupelny pořídit? To záleží pouze na vašich preferencích. Vybírat můžete od těch nejobyčejnějších až po speciální, např. ventilátor do koupelny s čidlem vlhkosti. Takový ventilátor se automaticky zapne, když se v místnosti zvětší vlhkost nad určitou hodnotu.

Pokud si nevíte rady, určitě se nám ozvěte na obchod@vzduchotechnika-ventilace.cz a my vám poradíme.

Ventilátor na wc

Určitě vás zajímá, jaký ventilátor na wc je ten nejlepší. Hodně záleží na možnostech dané místnosti. Na wc se hodí malé radiální i malé axiální ventilátory. To, jaký typ použijete, se odvíjí od délky potrubí. Odsávací ventilátor na wc už najdeme skoro v každé domácnosti. Pokud není na toaletě okno, určitě je dobré ventilátor pořídit. Oceníte ho vy i návštěva. Pro místnosti, kde není možné klasické typy nainstalovat, se hodí unikátní okenní ventilátor.

Malé radiální ventilátory potřebují k instalaci dlouhé potrubí. A to potrubí v délce 1,5 až 12 m. Montují se přes strop, jsou větší a odvětrají i velké místnosti - vhodné například do koupelny spojené s toaletou. Spolehnout se můžete také na větší výkon, kterému nedělá problém delší potrubí.

Malé axiální ventilátory mají obvykle menší výkon, protože se montují přes strop či stěnu bez nutnosti potrubí (nebo v případě krátkého potrubí). Jednodušší montáž je obvykle kompenzovaná vyšším průtokem vzduchu a nižším tlakem.